Aparaty ruchome i stałe


            W ortodoncji wykorzystywany jest szereg aparatów, których zdaniem jest odpowiednie ustawianie zębów oraz kształtowanie całych łuków zębowych. Można je dzielić na wiele sposobów, ale najlepiej ej zrozumieć ich formę oraz działanie poprzez dychotomię aparatów ortodontycznych ruchomych i stałych.

Podstawowa różnica

            Każdy ortodonta Warszawa ma swoim arsenale oba typy aparatów. Nie mogą one być wykorzystywane równocześnie, ale bardzo często najpierw stosuje się aparat ruchomy, potem aparat stały, a czasami jeszcze potem na końcu aparat ruchomy.

            Podstawowa różnica pomiędzy nimi pojawia się już w samej nazwie. Aparaty ruchome to rodzina aparatów ortodontycznych, których główną cechą jest to, że użytkownik aparatu może go wkładać i zdejmować, kiedy chce. Ogólna zasada oczywiście jest taka, by był on w ustach możliwie długo.

            Aparaty stałe to z kolei aparaty, które są umieszczane w ustach na stałe i przez całą dobę są w stanie oddziaływać na zęby.

Różne cele

            Zadaniem aparatów ruchomych jest przede wszystkim oddziaływanie na całe łuki zębowe. Ich zakładanie ma sens praktycznie tylko wtedy, kiedy szczęka jeszcze rośnie i można ten rozrost dzięki aparatom kontrolować. W przypadku aparatów ruchomych możliwości oddziaływania na pojedyncze zęby są dość ograniczone i chodzi raczej o to, by „rozepchnąć” cały łuk zębowy i zrobić miejsce dla wszystkich zębów.

            Aparaty stałe mogą osiągnąć niemal wszystko. Umieszcza się je w ustach starszych dzieci, głównie nastolatków, a także u osób dorosłych, u których nie ma już zmian w samej szczęce. Dzięki nim można kontrolować zachowanie poszczególnych zębów i umieszczać je tam, gdzie potrzeba.

            Aparaty ruchome są czasami uzupełnieniem aparatów stałych, ponieważ potrafią przytrzymywać zęby w pozycji uzyskanej dzięki aparatowi stałemu. W ten sposób są swoistym dopełnieniem leczenia i scementowaniem jego rezultatów.

Dodaj komentarz