Inwestycja w monety ze srebra

W dobie zawirowań na rynkach finansowych na całym świecie jesteśmy coraz bardziej ostrożni, jeśli chodzi o inwestowanie naszych pieniędzy w instrumenty finansowe, których nie jesteśmy w stanie dotknąć. Dotknąć w sensie jak najbardziej dosłownym. Przestajemy ufać obligacjom czy akcjom, nie wierzymy w żadne instrumenty rynku pieniężnego i zaczynamy skupiać się na znacznie bardziej poważnych sposobach inwestowania pieniędzy. Takim sposobem mogą być złote i srebrne monety.
Srebrny bulion
Przed wieloma laty pieniądze posiadały wartość nie dlatego, że umawialiśmy się na ich wartość, ale dlatego, że srebrne monety i złote monety miały wartość samą w sobie, a potem wszystkie banknoty miały pokrycie w złocie i w każdej chwili można było dostać swoje złoto za banknot w zależności od nominału. Taki system był stabilny, ale niezbyt wygodny, bo złota nie przybywało. Współczesne złote monety i te ze srebra to raczej produkt lokacyjny, czyli sposób na inwestowanie swoich pieniędzy. Decydując się na zakup srebrnych monet zamieniamy nasze pieniądze papierowe na pieniądze z prawdziwego srebra, dzięki czemu ich emitent może paść, gospodarka może się zawalić, a srebro cały czas będzie miało swoją wartość. W przypadku takiego kryzysu prawdopodobnie znacznie większą niż w czasie ich wybicia.
Zazwyczaj osoby zaczynające swoją przygodę ze złotymi i srebrnymi monetami zaczynają od tych drugich, ponieważ monety o danej wadze będą w naturalny sposób znacznie mniej kosztowne od monet wykonanych ze złota, co pozwala już na starcie zaopatrzyć się w szerszą gamę monet, a nie tylko w pojedyncze sztuki.

Dodaj komentarz