Objawy nietolerancji krowiego mleka

Większą lub mniejszą nietolerancję krowiego mleka ma zdecydowana większość osób dorosłych, ponieważ dorosły organizm ludzki po prostu nie jest przystosowany do trawienia mleka. Może to być bardzo dziwne dla wielu czytelników, ale tak właśnie jest, ponieważ ssaki tylko w dzieciństwie są przystosowane do picia mleka. Potem to przystosowanie zanika jako zdolność zbędna w kwestii przeżycia. Tą zdolnością jest konkretnie produkcja odpowiednich enzymów w żołądku. Mleko jest bowiem bardzo specyficzne, jeśli chodzi o strawienie i najpierw trzeba je zbrylić. W przypadku niemowląt czasami też dochodzi do nietolerancji na mleko i niestety objawy nietolerancji mleka krowiego są u nich poważniejsze niż u dorosłych, którzy zazwyczaj narzekają co najwyżej na wzdęcia.
Typowe objawy nietolerancji mleka krowiego u niemowląt
W przypadku niemowląt, ale także dzieci trochę starszych, dochodzi najczęściej do niekontrolowanego skurczu mięśni jelit. U niemowląt jest to określane kolką. Jest to jeden z mniej przyjemnych objawów nietolerancji mleka krowiego, chociaż jest to objaw stosunkowo niegroźny. Kolki potrafią być bardzo bolesne i na szczęście to wszystkie szkody, jakie może nam wyrządzić. Znacznie gorsze jest to, że mleko przechodzi przez układ pokarmowy niezmienione i zaczyna się proces jego psucia. Można to rozpoznać po charakterystycznym zapachu biegunki niemowląt. Jest on bardzo kwaśny i przypomina samo mleko, co nie powinno mieć miejsca. Jeśli taki stan będzie się przedłużał, może dojść nawet do uszkodzenia jelit.
Warto zwracać uwagę na twarz dziecka, jeśli będziemy mieli podejrzenia występowania alergii. Łączy się ona bowiem z wysypkami, które pojawiają się właśnie w okolicach twarzy.

Dodaj komentarz