Turystyka medyczna

Nie da się ukryć, że nasz kraj nie jest jakoś specjalnie atrakcyjny turystycznie. Mamy kilka swoich perełek, ale do Włoch czy Grecji nam daleko. Pojawiła się za to nowa, przynajmniej jak na nasz kraj, gałąź turystyki, która w ostatnich latach rośnie w zastraszającym tempie. Jest to turystyka medyczna, czyli migracje pacjentów w celu uzyskania przede wszystkim tańszych, ale nieraz także znacznie lepszych usług medycznych oferowanych w innych krajach. W nas znakomicie radzi sobie stomatologia, kardiologia, chirurgia plastyczna i estetyczna, a także okulistyka.

Taniej i lepiej
Dlaczego ktoś chciałby jechać aż do nas po to, by wykonać sobie operację powiększenia piersi? Powodem tego jest przede wszystkim cenach. Chirurgia plastyczna w naszym kraju to ułamek kosztu, jaki trzeba ponieść w Skandynawii czy w krajach Beneluksu, a jakość usług jest przynajmniej taka sama. Nawet w najsilniej socjalistycznych krajach naszego kontynentu nie można liczyć na to, że tego typu zabiegi będą wykonywane za darmo, więc wiele chętnych osób uszka tańszych propozycji. Obok nas zarabiają na tym także Czesi, Ukraińcy i Słowacy, a na świecie znakomicie sobie radzą Meksykanie, Hindusi oraz Izraelczycy, a także oczywiście kilka innych nacji. Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej można wykonywać u nas niemalże od ręki, jeśli nie ma żadnych komplikacji, a po kilku pierwszych latach, kiedy faktycznie wybór lekarza to była ruletka, dzisiaj rynek zdążył się już oczyścić i satysfakcję pacjentów ocenia się na blisko sto procent. Jest to wynik znacznie powyżej średniej dla jakiegokolwiek pacjenta w swoim własnym kraju. Z roku na rok strumień pacjentów się i poszerza się też oferta naszych prywatnych klinik oferujących takie zabiegi.

Najnowszy polski produkt eksportowy
Co eksportuje Polska? Samochody produkowane przez zagraniczne fabryki zlokalizowane w naszych miastach. Do tego dochodzi trochę surowców, oczywiście produkty rolne, jak również elementy przemysłu maszynowego. Znalazłoby się jeszcze kilka bardziej i mniej oczywistych elementów. Pojawia się też jeden element nieoczywisty: chirurgia plastyczna. W ostatnich kilku latach usługi medyczne stały się wielką gałęzią polskiej gospodarki nastawioną przede wszystkim na eksport, a usługi z zakresu chirurgii plastycznej są jednymi z najlepszych na świecie pod względem stosunku ceny do jakości. Gałąź ta się cały czas rozwija.
Świetna jakość, niska cena
Turystyka medyczna nie jest na świecie niczym nowy. M.in. Indie i Izrael już od kilku dekad zarabiają na niej znakomicie, ponieważ opłaca się wyjechać z Niemiec czy Szwecji, skorzystać z zabiegu w jednym z tych krajów, zapłacić za transport, zapłacić za pobyt i pozwiedzać jeszcze przez miesiąc. Rachunek za niektóre zabiegi, na przykład wymianę stawu biodrowego, będzie niższy z tymi wszystkimi dodatkami od kosztu w ich własnym kraju. W szczególności dotyczy to Stanów Zjednoczonych, ale te są mimo wszystko trochę za daleko. Chirurgia plastyczna to nie aż takie koszty, ale wielu klientów z europy przyjeżdża na szybką plastykę nosa, usuwanie zmarszczek lub na powiększanie piersi, po czym wyjeżdża do siebie i jest bardzo zadowolona, ponieważ jakość usługi jest nieraz lepsza, a ceny są zdecydowanie niższe. Nasz kraj może się pochwalić coraz większą ilością znakomicie wyposażonych klinik i świetnie wykształconych lekarzy, dzięki czemu rynek na pewno będzie się cały czas rozwijał i będziemy na tym zarabiać coraz więcej.

Dodaj komentarz